Svátek má: Tamara

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev utajil údaje o tom, kdo a proč poslal lodě do Kerčské úžiny!

Kyjev utajil údaje o tom, kdo a proč poslal lodě do Kerčské úžiny!

Kyjev utajil informace proč odeslal ukrajinské námořníky do Kerčské úžiny 25. listopadu, informovala zpravodajská agentura „Ukrajinské zprávy“.

Ilustrační foto
11. prosince 2018 - 04:20

Ačkoliv dosud Kyjev tvrdil, že válečné čluny ukrajinského námořnictva „normálně“ a jakoby „běžně“ doprovázely dopravní remorkér při své plavbě do Azovského moře, nyní jsou údaje proč a kdo nařídil tuto operaci tajné.

„V souladu s článkem 1.1.3 zákonného řádu, který představuje státní tajemství ... požadované informace odkazují na informace, které obsahují státní tajemství v oblasti obrany země", říká se v odpovědi na žádost agentury, podepsané velitelem námořnictva admirále Igorem Vorončenkem.

Posiluje to jen podezření, že šlo opravdu o naplánovanou provokaci, kterou do jisté míry dokládala i přítomnost dvou důstojníků ukrajinské tajné služby SBU na palubách obou vojenských lodí.


Ráno 25. listopadu lodě ukrajinského námořnictva „Berdjansk“, „Nikopol“ a „Jana Kapu“ narušily státní hranici Ruska a několik hodin prováděly nebezpečné manévry, přičemž ignorovaly legitimní požadavky ruských úřadů.

Ruské hraniční stráže zadržely ukrajinské lodě, 24 námořníků bylo zatčeno s obviněním z porušení státní hranice.

Poté Kyjev obvinil Moskvu z agrese a vyhlásil stanné právo v deseti regionech. Ruský prezident Putin nazval incident v Kerčské úžině naplánovanou provokací, která je spojena s nízkým ratingem Porošenka v předvečer prezidentských voleb.

(kou, prvnizpravy.cz, ukranews.com, foto: arch.)